Menu

Borgerligt ombud

Skolen
Kontakt
Fakta
Eleverne
Forside
Undervisning
Efterskolelivet
Værelser
Nærhed og demokrati
Fritid
Weekend
Borgerligt ombud
Ordensregler

 

Betyder at der er opgaver som alle skal være med til at gøre. Det er en forpligtelse over for fællesskabet, for uden ville det ikke være mulighed for at gøre et godt skoleår for alle. Der skal løftes i flok.

Rengøring:

Hver elev bliver tildelt et område hvor der skal holdes rent, og hver dag er der rengøring. Èn gang i ugen er der vejledning og hjælp, altså undervisning i hvordan der gøres rent, hvordan man får gode arbejdsvaner, og hvordan man får en god rytme i den daglige rengøring.
Værelserne er man fælles om, sammen med værelseskammeraten, at gøre rent.
Fælles for rengøringen er at der kontrolleres og vejledes hver dag.

Køkken:

På Dybbøl Efterskole skal alle på skift være med til at sørge for den daglige madlavning
Du vil komme til at arbejde i køkkenet en uge ad gangen og hjælpe med tilberedning af mad, opvask og rengøring.

Arbejdsdagen starter kl. 8.00, hvor køkkenpraktikantensankker med køkkenlederen om dagen sopgaver, f.eks middagsmaden, bage brød, boller og kager samt forberede aftensmaden. Du vil lære en del om sund mad ernæring og hygiejne.

 









Ragebølskovvej 3 : 6400 Sønderborg : tlf. 74 48 70 80 : fax 74 48 70 81 : dybboelefterskole@dybboelefterskole.dk