Menu

Beliggenhed

Skolen
Beliggenhed
Værdigrundlag
Medarbejdere
Historie
Gæster på skolen
Videobibliotek
Kontakt
Fakta
Eleverne
Forside
Undervisning
Efterskolelivet

Dybbøl Efterskole i den lille landsby Ragebøl

Efterskolen ligger i den lille landsby Ragebøl ikke langt fra det naturskønne og historiske område omkring Dybbøl Skanser med vartegnet Dybbøl Mølle. Ca. 4 km fra Sønderborg med indkøbsmuligheder, havn, promenade, strand og slot. Ikke langt fra Alssund, der deler Jylland og Als fra hinanden, og blot et par km til Sandbjerg Slot og Nydam mose.

Kørselsbeskrivelse

Uanset fra hvilket verdenshjørne man kommer skal der køres mod Sønderborg.

Fra motorvejen krydses jernbanen ca 4 km før Sønderborg. Samtidig er man kommet ind i Ragebøl, og i det første kryds holdes til venstre. 25 m fremme på Ragebølskovvej ligger skolen på venstre hånd.

Fra grænsen passeres Broager, og nogle få km senere dukker Dybbøl Kirke op på højre hånd. I lysreguleringen holdes til venstre, og ca. 500 m fremme køres der ind i Ragebøl. Der fortsættes til et kryds som krydses og 25 m fremme på Ragebølskovvej ligger skolen på venstre hånd.

Fra Fyn og Als krydses Alssundbroen og der holdes mod Aabenraa. Kort herefter køres der ind i Ragebøl og i det første kryds holdes til højre. 25 m fremme på Ragebølskovvej ligger skolen på venstre hånd.

Findes også på KRAK




Ragebølskovvej 3 : 6400 Sønderborg : tlf. 74 48 70 80 : fax 74 48 70 81 : dybboelefterskole@dybboelefterskole.dk