Nyheder

Cykeldrengene kom med energi og inspiration

Februar 2022

Efter Malik havde blæst januar væk, stak februar sit våde ansigt frem, og mundbindene blev for anden gang sendt i skammekrogen.

Men der var flere lys i februarmørket, for vi fik jo som bekendt besøg af de famøse cykeldrenge fra Alene i vildmarken. Her blev fortalt vidt og bredt om oplevelser, som drengene allerede havde lagt bag sig, og nye eventyr, som stadig var på tegnebrættet – og lur mig, om ikke Dybbøl Efterskoles elever følte sig en smule inspirerede og eventyrlystne, da cykeldrengene drog videre ud i verden – naturligvis ikke uden at der var blevet taget de obligatoriske selfies med både elever og personale…

Halvvejs inde i februar kom vinterferien, og det blev atter tid til at hvile på laurbærrene (på helt legal vis), og med de faldende smittetal og afskaffede restriktioner kunne nogle måske endda komme lidt længere væk end hjem på sofaen…

Da eleverne vendte tilbage til skolen efter ferien, vendte også solen tilbage og mindede os om, at vinteren synger på sidste vers.

Den 24. fik vi besøg af fotografen, hvis fornemme opgave det var at sikre, at ingen, som har været en del af vores skoles historie, kommer til at glemme, hvordan de selv eller deres kammerater så ud i det Herrens år 2022.

Efter en måned uden al for megen aktivitet, kan vi nu på Dybbøl Efterskole se frem til marts, hvor der er noget mere på programmet, bl.a. den legendariske skitur til Østrig. Og så skal vi forhåbentlig også ud at nyde de første spæde forårstegn og høre fuglene pippe fornøjet på morgenturen, som nu tilbagelægges i fuldt dagslys.

Seneste nyheder

Århustur, tøndeslagning og skitræning

Århustur, tøndeslagning og skitræning

Moesgaard Museum Moesgaard Museum Fastelavn er mit navn Februar 2023 Tur til ÅrhusDen 9. februar var hele skolen på tur til Smilets By, Århus. Vi besøgte Moesgaard Museum, hvor vi lærte en masse om menneskets evolution og oprindelse.Efterfølgende besøgte nogle elever...

Rundvisninger, terminsprøver og filmproduktion

Rundvisninger, terminsprøver og filmproduktion

Januar 2023 Dybbøl Efterskole ønsker godt nytår. Efter en dejlig juleferie, er elever og ansatte nu klar til at tage fat på anden halvdel af skoleåret 2022/23. Efterskolernes aften Den 11. januar var der ”Efterskolernes Aften”, hvor interesserede kunne få en...

December måned stod i julens tegn på Dybbøl Efterskole

December måned stod i julens tegn på Dybbøl Efterskole

Fredag den 9. december var alle forældre inviteret til ”Forældresang” i hallen. Det var som altid en rigtig hyggelig måde at afslutte ugen på. Tirsdag d. 13. december vågnede eleverne til tonerne af ”Nu bæres lyset frem”. Fire elever gik luciaoptog og sørgede for en...