Nyheder

Cykeldrengene kom med energi og inspiration

Februar 2022

Efter Malik havde blæst januar væk, stak februar sit våde ansigt frem, og mundbindene blev for anden gang sendt i skammekrogen.

Men der var flere lys i februarmørket, for vi fik jo som bekendt besøg af de famøse cykeldrenge fra Alene i vildmarken. Her blev fortalt vidt og bredt om oplevelser, som drengene allerede havde lagt bag sig, og nye eventyr, som stadig var på tegnebrættet – og lur mig, om ikke Dybbøl Efterskoles elever følte sig en smule inspirerede og eventyrlystne, da cykeldrengene drog videre ud i verden – naturligvis ikke uden at der var blevet taget de obligatoriske selfies med både elever og personale…

Halvvejs inde i februar kom vinterferien, og det blev atter tid til at hvile på laurbærrene (på helt legal vis), og med de faldende smittetal og afskaffede restriktioner kunne nogle måske endda komme lidt længere væk end hjem på sofaen…

Da eleverne vendte tilbage til skolen efter ferien, vendte også solen tilbage og mindede os om, at vinteren synger på sidste vers.

Den 24. fik vi besøg af fotografen, hvis fornemme opgave det var at sikre, at ingen, som har været en del af vores skoles historie, kommer til at glemme, hvordan de selv eller deres kammerater så ud i det Herrens år 2022.

Efter en måned uden al for megen aktivitet, kan vi nu på Dybbøl Efterskole se frem til marts, hvor der er noget mere på programmet, bl.a. den legendariske skitur til Østrig. Og så skal vi forhåbentlig også ud at nyde de første spæde forårstegn og høre fuglene pippe fornøjet på morgenturen, som nu tilbagelægges i fuldt dagslys.

Seneste nyheder

Ungdomsminder og fremtidsplaner på Dybbøl Efterskole

Ungdomsminder og fremtidsplaner på Dybbøl Efterskole

November 2022 Lørdag den 5. november stod solen op over en af årets bedste dage, nemlig gammel-elev-dag. Som altid var skolen denne dag fyldt til bristepunktet med folk fra nær og fjern, som på et eller andet tidspunkt, siden skolen blev etableret i 1992, har været en...

Gys og gru på Dybbøl Efterskole

Gys og gru på Dybbøl Efterskole

Oktober 2022 Oktober begyndte med resterne af en lang weekend efterfulgt af en anderledes dag i sportens navn, hvor skolens elever havde delt sig ind i tre grupper: Der var dem, der tog til Sundeved Efterskole og slog sig løs i springcentret, dem der sprang på bussen...

Her graves! Første spadestik til fremtidens efterskole er taget

Her graves! Første spadestik til fremtidens efterskole er taget

September 2022 September måned startede med, at personale, naboer, håndværkere, arkitekter m.fl. samledes på skolens grund for at se Mikkel tage det første spadestik til byggeriet af Dybbøl Efterskoles nye køkken, spisesal og foredragssal. Dette skete, efter at...