Nyheder

På ski i høj sol

Marts 2022

Marts måned startede strålende i år, og det på helt bogstavelig vis. Det var heldigt for vores elever, som allerede på månedens anden dag sprang på cyklerne og tog turen ind til Sønderborg, hvor der ventede dem et stjerneløb, som endte på et af byens bowlingcentre, hvor der også blev bestilt en gang velfortjente burgere.

Aftenen efter fik vi besøg af psykolog og foredragsholder Rasmus Alenkær. Arrangementet viste sig at være en stor succes blandt de mange gæster, heriblandt sagsbehandlere og andet personale fra egnens kommuner, som til daglig arbejder med børn med særlige behov.

Den 11. marts kom de fleste af elevernes forældre til Ragebøl for at få en snak med deres barns kontaktlærer om, hvordan det går på skolen fagligt og ikke mindst socialt, og så kunne de sidste ting i forbindelse med den forestående skitur også lige komme på plads. Og netop skituren må siges at have været månedens højdepunkt.

Men før skituren blev skudt i gang, var der lige to andre arrangementer, der skulle afvikles. Det første af disse var en forestilling på skolen opført af en lille teatertrup. Her blev eleverne bl.a. indviet i, hvad der sker med kroppen, følelserne og tankerne, når man er teenager. De fik indblik i, hvad der foregår i det andet køns hoveder, og hvordan også andre kan føle sig forkerte eller ensomme, særligt i denne overgangsfase fra barn til voksen. Vi håber, at vores elever blev en smule klogere på livet og hinanden ved den lejlighed.

Allerede dagen efter gik det løs med et lidt mindre alvorligt arrangement, nemlig årets fastelavnsfest. Der var naturligvis bestilt fine tønder hjem i den anledning, men desværre nåede de ikke frem i tide, så nogen fik travlt med at finde et alternativ, hvilket heldigvis lykkedes, så vi kunne få kåret både konge og dronning.

Som den store finale på marts måned kom den famøse skitur til Østrig, og på trods af, at den i år lå ni uger senere end normalt, var den et hit – ja, faktisk skulle den efter sigende have været endnu bedre, end den plejer. Dette skyldtes ikke mindst vejret, som viste sig fra sin bedste side, og dermed boostede elevernes energi og aktivitetsniveau. Om eftermiddagen blev der serveret hjemmebagte pandekager, hvilket var både tiltrængt og velfortjent oven på den megen motion.

Marts måned sluttede lige så strålende, som den begyndte; dog med lidt lavere temperaturer.

Seneste nyheder

Ungdomsminder og fremtidsplaner på Dybbøl Efterskole

Ungdomsminder og fremtidsplaner på Dybbøl Efterskole

November 2022 Lørdag den 5. november stod solen op over en af årets bedste dage, nemlig gammel-elev-dag. Som altid var skolen denne dag fyldt til bristepunktet med folk fra nær og fjern, som på et eller andet tidspunkt, siden skolen blev etableret i 1992, har været en...

Gys og gru på Dybbøl Efterskole

Gys og gru på Dybbøl Efterskole

Oktober 2022 Oktober begyndte med resterne af en lang weekend efterfulgt af en anderledes dag i sportens navn, hvor skolens elever havde delt sig ind i tre grupper: Der var dem, der tog til Sundeved Efterskole og slog sig løs i springcentret, dem der sprang på bussen...

Her graves! Første spadestik til fremtidens efterskole er taget

Her graves! Første spadestik til fremtidens efterskole er taget

September 2022 September måned startede med, at personale, naboer, håndværkere, arkitekter m.fl. samledes på skolens grund for at se Mikkel tage det første spadestik til byggeriet af Dybbøl Efterskoles nye køkken, spisesal og foredragssal. Dette skete, efter at...